Mám ten správny job?

Čím je človek starší, tým viac sa pozná. Predovšetkým vie, alebo aspoň tuší, ako by jeho kariérny život mal vyzerať. K tomu často patrí túžba po kariérnej zmene, po novom začiatku. Či už je to nové zamestnanie, alebo chuť skúsiť niečo na vlastnú päsť.

Samozrejme zmena práce ponúka nové šance a životné perspektívy. Dôležité však je, aby bola realizovaná na základe správnych dôvodov.

Ten kto sa pohráva s myšlienkou kariérnej zmeny, stojí pred kľúčovou otázkou:

OSTAŤ, ALEBO ODÍSŤ?

Ak máš pochybnosti o Tvojej súčasnej práci, mal by si sa najprv riadne zamyslieť, aby si predišiel možnému sklamaniu v budúcnosti.

10 otázok ako rozpoznať, či nastal čas na zmenu

  1. Prečo som sa rozhodol pre svoju súčasnú prácu?

Dostal som sa k mojej terajšej práci úplne náhodou a pôvodne som vlastne chcel robiť úplne niečo iné? Zobral som tento job čisto z ekonomických dôvodov , lebo som musel? V takýchto prípadoch samozrejme počiatočná motivácia a zápal časom vyprchá. Často sa zaoberám otázkou :čo by bolo, keby…”

  1. Koľko radosti mi práca prináša?

Ľudia, ktorých práca baví, často ani nevnímajú ako rýchlo im ubehol čas. Prežívajú tzv. “flow”. Sú tak ponorení do práce, že všetko ostatné je potlačené do úzadia. Je to môj prípad? Alebo sledujem hodinky, kedy už bude obed, koniec pracovnej doby, piatok, víkend…?

  1. Ako sa cítim keď prídem po práci domov?

Som spokojný a mám dobrý pocit z vykonanej práce? Líham si večer do postele a už sa teším, čo prinesie ďalší pracovný deň? Alebo som totálne vyčerpaný, nespokojný, v strese a negatívnych emóciách?

  1. Robím to, čo viem najlepšie?

Hovorí sa, že to, čo viem najlepšie ma aj najviac baví a naopak. Darí sa mi v práci a prinášam výsledky, s ktorými som sám spokojný? Myslí si to aj môj nadriadený?

  1. Tvorím nejakú pridanú hodnotu?

Väčšina zamestnaných ľudí potrebuje “zmysluplnú” prácu. Chcú budovať úspešnú a napredujúcu firmu v ktorej pracujú. Niektorým však ide o tzv. “vyšší zmysel” = chcú meniť spoločnosť, pomáhať ľuďom, starať sa o životné prostredie a pod….Cítim sa v práci zbytočný a nenaplnený?

  1. Ako sa mi ráno vstáva do práce?

Kto je v práci nespokojný, tomu sa už ráno ťažko vstáva. Všetko sa zdá byť zložité, náročné, vyčerpávajúce a človek sa doslova vlečie do práce. Mám pokazenú nedeľu myšlienkami na pracovný pondelok? Tu chýba akákoľvek motivácia.

  1. Identifikujem sa s firmou, v ktorej pracujem?

Nie je dôležité len to čo robím, ale aj pre koho to robím. Len zamestanec, ktorý sa identifikuje s firmou v ktorej pracuje, je schopný a pripravený podávať skvelý výkon. Sú ciele firmy mojimi vlastnými cieľami?

  1. Aká atmosféra je na mojom pracovisku?

Chodím rád na svoje pracovisko? Rozumiem si s mojimi kolegami, so šéfom? Pracovná klíma je totiž jeden z najdôležitejších faktorov spokojnosti v práci. Ten, kto s ľuďmi v práci dobre vychádza, súčasne je rešpektovaný a oceňovaný, býva pripravený podávať nadštandardné výkony.

  1. Chcem sa v svojej práci ďalej rozvíjať?

Mám chuť sa zdokonalovať v tom čo robím? Hľadám príležitosti pre ďalšie vzdelávanie v odbore, v ktorom pracujem? Ak áno, je to signal, že sa svojou prácou chcem intenzívnejšie zaoberať a venovať čas a námahu.

  1. Pýtam sa, či existuje aj niečo iné? 

Nespokojnosť sa môže prejaviť snívaním o inej práci. Cítim závisť, keď priatelia a známi hovoria o svojich úspechoch v práci? Môže to byť známka toho, že mne niečo v práci chýba.